X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

*****برگزیده ترفندهای ریجستری وویندوز*****

 

 

راه حلی به جایReset

 

اگر در حال انجام کاری system احتیاج به Reset شدن داشت می توانید در : Run بنویسید :

gpupdate /force

 

اعمال تغییرات در رجیستری بدون Restart کردن سیستم

همان طور که میدانید معمولا هنگامی که یک تغییر در رجیستری ایجاد میکنیم برای اینکه این تغییر در ویندوز اعمال شود میبایست سیستم را Restart کنیم. این عمل میتواند بعضأ وقت گیر و خسته کننده باشد. اما راه دیگری هم برای اعمال تغییرات در رجیستری وجود دارد که نسبت به راه قبل بسیار سریع تر انجام میگیرد. بدین منظور: پس از به وجود اوردن تغییرات در رجیستری آنرا کاملا ببندید. سپس با زدن کلید های Ctrl + Alt + Delete برنامه Task Manager ویندوز را باز کنید. بر روی تب Processes کلیک کنید و عنوان explorer.exe را بیابید و روی آن یک بار کلیک کنید. سپس End Task را بزنید و در پیغام ظاهر شده OK را انتخاب کنید. سپس از منوی File بر روی New Task کلیک کنید و در آن همان عبارت explorer.exe را تایپ نمایید و Enter را بزنید. با این کار تغییرات به صورت کامل و سریع اعمال خواهند شد.

 

....................................

ساخت Setup به وسیله ویندوز XP و بدون نیاز به برنامه جانبی

یکی از دغدغه های اصلی برنامه نویسان و سازندگان محصولات و برنامه های کامپیوتری ساخت Setup برای نصب و Install برنامه ساخت شده بر روی سیستم کاربران است. برای این کار برنامه‌های مختلف و حرفه ای ساخته شده اما هر کدام این نرم افزارها دارای پیچیدگی های خاصی هستند. در این ترفند قصد داریم به معرفی یکی از ابزارهای مخفی ویندوز XP بپردازیم که با بهره‌گیری از آن میتوانید یک Setup تمام و کمال بسازید، بدون اینکه نیاز به برنامه جانبی دیگری داشته باشید بدین منظور ابتدا از قسمت Start گزینه Run را انتخاب کنید و در آن کلمه Iexpress را تایپ کنید. منتظر بمانید تا پنجره Iexpress ظاهر شود، روی گزینه Next کلیک کنید، گزینه ExtractFilesOnly را انتخاب کنید و رویNext کلیک کنید، در اینجا یک نام برای فایلتان انتخاب کنید.روی Next کلیک کنید،گزینه No Prompt را انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید. توجه داشته باشید اگر در این قسمت گزینه Prompt User Width را انتخاب کنید سوالی در مورد ادامه نصب از کاربر پرسیده می شود، که آیا برای نصب آماده است یا نه؟ گزینه پیش فرض را انتخاب کنید. رویNext کلیک کنید. در اینجا فایل مورد نظر خود را اضافه کنید. مثلا فایل یک فونت یا یک عکس در اینجا می بینید که فقط می توانید یک فایل انتخاب کنید . برای انتخاب کل فایل، فایل مورد نظر را به صورت Zip در آورید. حالا روی Next کلیک کنید در اینجا نمایش می‌دهد که فایل شما در ویندوز چگونه نشان داده شود. گزینه پیش فرض را انتخاب کنید و رویNext کلیک کنید، در اینجا گزینه Display Message را انتخاب کنید تا بعد از نصب نشان دهد که نصب با موفقیت به اتمام رسیده است . بعد روی Next کلیک کنید. در اینجا با یک مسیر برای ذخیره فایل خود انتخاب کنید . روی Next کلیک کنید. در این جا گزینه ی Don’t Save را انتخاب کنید . و روی Next کلیک کنید .در اینجا رویNext کلیک کنید فایل ما با موفقیت به اتمام رسیده است . روی Finish کلیک کنید.

...................................

 

پشت آرم ویندوز چه خبر است؟

وقتی وارد اولین محیط ویندوز XP می شوید آرم ویندوز را می بینید در صفحه ای سیاه که سه مستطیل آبی همینطور برای ۱۰ تا ۲۰ ثانیه از جلوی شما عبور داده می شود، غافل از اینکه ویندوز در پشت این شکل زیبا مشغول کار های دیگری است. برای اینکه این درپوش را برداریم وببینیم ویندوز چه می کند مراحل زیر را دنبال کنید. 1ـ در حوزه RUN دستور MsConfig را صادر کنید 2ـ وارد زبانه BOOT.INI شوید. 3ـ این سطررادرآن پیداکنید: multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="MicrosoftWindowXPPerofessional"/fastdetect 4ـ از گزینه های پایین صفحه sos/ را پیدا کرده و مربع رابرای آن را علامت بزنید.در این حالت بایدsos/در جلوی سطر اضافه شود. 5ـ خوب حالا Apply بعد OK را بزنید.کامپیوتر از شما می خواهد Restart شود. شما با پاسخ مثبت همه چیز را به خوبی و خوشی تمام می کنید از این به بعد شما آن آرم را نخواهید دید ،ولی در عوض کارهای ویندوز را در پس آن خواهید دید

........................................

 

اگر فایلهای ویندوزXP پاک شد.

یکی از اساسی ترین مشکلات دوستان اینست که تا یکی از فایل های ویندوز XP پاک میشود سریع ویندوز را عوض میکنند اینکار درست نیست شما کافیست که در قسمت run تایپ کنید: SFC / SCANOW فقط توجه داشته باشید که بین sfc و / فاصله داشته باشد. و سی‌دی ویندوز را در سی‌دی‌رام بزارید.

...................................

 

تغییرفایل پیش فرض نصب فایل ها

 

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که برنامه هاتان را در درایو و پوشه دیگری بجز Program Files ویندوز ذخیره میکنید و تغییر این آدرس هر بار هنگام نصب برنامه خاصی موجب آزار شما می شود این ترفند بسیار به شما کمک میکند ، زیرا با استفاده از آن میتوانید خود را از این کار بی نیاز کنید و به صورت اتوماتیک آدرس را بر روی جای دیگری به غیر از Program Files ویندوز تعیین نمایید. برای این کار: از منوی Start به Run بروید و در Run تایپ کنید regedit تا رجیستری باز شود. سپس به آدرس زیر بروید ومقدار ProgramFilesDir را به آدرس مورد نظر خود تغییر دهید: HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion

 

.............................

گرفتن پشتیبان از رجیستری

ممکن است شما نیز از افرادی باشید که ترفندهای مختلفی را همانند ترفندهای ترفندستان برای مشاهده و آزمایش بر روی سیستم خود امتحان میکنید. بخشی از این ترفندها مربوط به رجیستری ویندوز است که بخشی بسیار حساس است و یک اشتباه در آن میتواند شما را دچار مشکلات زیادی کند. به همین دلیل برای این که خیال خود را از این بابت راحت کنید کافی است پیش از انجام ترفند ، یک پشتیبان از کل رجیستری خود بگیرید تا در صورت ایجاد مشکل به راحتی آن را به حال قبل بازگردانید. در ضمن به این نکته هم دقت کنید که بسیاری از ویروس ها از داخل رجیستری به ویندوز شما رشوخ میکنند ، با گرفتن پشتیبان از رجیستری میتوانید تا حدودی جلوی این مشکل را نیز بگیرید. بدین منظور: از منوی Start بر روی Run کلیک کرده و در محیط Run دستور regedit را تایپ نمایید. در محیط رجیستری و از قسمت شاخه ها و زیر شاخه ها بر روی علامت (+) کنار My Computer کلیک کرده تا تمامی زیرشاخه ها بسته شود. سپس از منوی بالا به File رفته و بر روی Export کلیک کنید. حال مکان مناسبی برای ذخیره فایل پشتیبان انتخاب کرده و روی دکمه Save کلیک کنید. (دقت کنید در پایین پنجره تیک گزینه All خورده باشد) در پایان به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از پشتیبان از منوی File به Import رفته و فایلی که ساختید را Open کنید. سپس روی دکمه Yes کلیک کرده و سیستم را مجددأ راه اندازی کنید.

..............................

دسترسی سریع به قسمتهای پر کاربرد در رجیستری

اگر از آن دسته از کاربران حرفه ای باشید که زیاد با رجیستری ویندوز سر و کار دارند مسلمأ با پیچیدگی ها و تو در تویی های رجیستری آشنایی دارید. آدرسهای طولانی در ساختار رجیستری وجود دارد که برای هر بار دسترسی به آنها باید زمان نسبتأ زیادی را صرف کنید. در این ترفند قصد داریم یک روش بسیار عالی را به شما معرفی کنیم که با بهره گیری از آن میتوانید یک قسمت Favorites به رجیستری اضافه کنید که با استفاده از آن هر چه سریعتر میتوانید به آدرسهای مختلف رجیستری دسترسی پیدا کنید. بدین منظور: از منوی Start وارد Run شده و دستور regedit را وارد کنید و Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری ویندوز باز شود. اکنون به یک آدرس یا کلیدی که زیاد با آن سر و کار دارید بروید. حال از منوی بالا و قسمت Favorites گزینه Add to Favorites را انتخاب کنید. حالا یک نام برای این قسمت انتخاب کنید و OK را انتخاب کنید. اکنون اگر در هر قسمتی از رجیستری باشید ، کافی است مجدد از منوی Favorties بخشی که ایجاد کردید را انتخاب کنید تا مستقیم و سریع به آن بخش هدایت شوید.

.......................................

مشخصات سخت افزاری کامپیوترتان را به طور جزئی ببینید

مواقعی که در استفاده از ویندوز یا کل کامپیوترتان به مشکل برمی‌خورید، معمولا اولین سؤالی که تعمیر کارها از شما می‌پرسند ، مشخصات سخت‌افزاری سیستم شماست. در اکثر مواقع این مشخصات را بدون باز کردن Case می‌توان به دست آورد. روی My Computer کلیک‌راست کرده و Properties را انتخاب کنید یا به Control Panel رفته و روی System کلیک کنید. سپس بسته به نوع ویندوز ( در ویندوز XP روی Hardware کلیک کنید ) در ادامه به Device Manager بروید. در اینجا مشخصات سخت‌افزاری دستگاه شما، به همراه مدل هر قطعه، نشان داده می‌شود. با دوبار کلیک بر روی هر گزینه مشخصات جزئی‌تر آن و در بعضی مدل‌ها گزینه‌ای برای عیب‌یابی ظاهر می‌شود. ویا..........وارد منوی RUN شده و عبارت DxDiag را تایپ کنید.

 

.................................

 

 

روشن کردن کامپیوتر با دوبار کلیک

در مادربورد جدید و Biosهایی که قابلیت ATX را پشتیبانی می‌کنند، امکان روشن کردن کامپیوتر با دوبار کلیک وجود دارد. (در صورتی که این قابلیت بر روی مادربورد شما باشد.) برای فعال کردن این قابلیت پس از Restart کردن سیستم کلید Del را فشار دهید تا به محیط تنظیماتی (Bios)CMOS وارد شوید. از میان گزینه‌ها، گزینه‌integrated Peripherals انتخاب کرده و اگر گزینه Disable , PS/2 mouse Power on هست با زدن کلیدهای Page Down/Page up، آن را به حالت Dauble Click تغییر دهید. سپس Esc را فشار دهید و با زدن Fle تغییرات را ذخیره کرده وخارج شوید. از این به بعد با دوبارکلیک کردن، کامپیوترِ خاموش، روشن می‌شود!

.......................

 

 

یه ترفند جالب برای فارسی کردن اجزای ویندوز

من که خیلی از این ترفند استفاده می کنم برای فارسی کردن اجزای ویندوز وارد ریجستری ویندوز شوید و به دنبال آدرس زیر باشید : HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Shell NoRoan\MUICache وقتی به این صفحه رسیدید می بینید که در سمت راستتون یه خروار از نامها هست و شما می تونید اونا رو تغییر بدین

 

............................

 

نجات ویندوز xp اگر ویندوزتان خراب شده است

اگر ویندوز xp تان خراب شده وکار نمی کند ویندوزتان عوض نکنید کامپیوتر ریستارت کنید حالا وقتی صفحه انتخاب ویندوز اومد F8 را زده و از میان گزینه ها Last Know Good را انتخاب کنید وقتی ویندوز بالا آمد به منوی استارت بروید و مسیر زیر را دنبال کنید: Accessories/System Tools/System Restore/ All Programs حالا وارد System Restore شده اید restore my computer to an earlier time را تیک دار کنیدو Next را بزنید و زمان مورد نظرتان برای برگشت ویندوز به آن زمان را از تقویم انتخاب کنید و Next رابزنید تا سیستم اتومات ریست شود.

 

.....................................

تغییر نام انواع پسوند فایلها به یکدیگر در ویندوز

شما می توانید بدون هیچ نرم افزاری و تنها به وسیله ویندوز کامپیوترتان انواع فرمت های کامپیوتری را به یکدیگر تبدیل کنید برای انجام این کار ابتدا ازطریق گزینه tools به folder options بروید وسپس ازبرگه view تیک گزینه hide extensions for known file types را بردارید با انجام این کار پسوند فایلهای موجود در کامپیوتر به نمایش درخواهند آمد. مثلا: \\video.dat\\ebook.exe photo.jpg حالا بر روی فایلی که می خواهید فرمت آن را عوض نمایید راست کلیک کنید و گزینه rename را انتخاب کنید اکنون می توانید فرمت مورد نظر خود را به جای فرمت قبلی قرار دهید. با تبدیل فرمت مقابل شروع کنید یک فایل ویدیویی با فرمت dat را به wmv یا avi تبدیل کنید.

 

 

.........................

 

روشن کردن کامپیوتر با صفحه کلید

 

با بهره گیری از ترفندی که هم اکنون به شما معرفی خواهیم کرد میتوانید بدون نیاز به

نرم افزار خاصی و تنها با استفاده از تنظمیات سیستمی به وسیله دکمه های کیبوردتان

، کامپیوتر را روشن کنید.

 

بدین منظور:

ابتدا کامپیوتر را Restart کرده و چندین بار کلید Delete را فشار داده تا به محیط

Setup بروید.

سپس گزینه Intergrated Peripherals را انتخاب کنید و در صفحه باز شده گزینه Keyboard Power on را انتخاب کنید که شامل گزینه های زیر می باشد و به ترتیب آنها را توضیح می دهیم:

 

 

1- گزینه Password : با انتخاب این گزینه می توان پسوردی را وارد نمود و از طریق پسورد کامپیوتر را روشن کرد اگر این گزینه را انتخاب کنیم باید بعد از آن گزینه KB Power On Password را انتخاب وپسورد مورد نظر را وارد کرد و سپس آن را تائید نمود.

2- گزینه Any Key : با انتخاب این گزینه با هر کلید صفحه کلید می توان کامپیوتر را روشن نمود.

3- گزینه Disabled : با انتخاب این میتوان گزینه روشن شدن کامپیوتر را توسط صفحه کلید غیره فعال نمود.

4. گزینه Key Board 98 : این گزینه مخصوص صفحه کلید های قدیمی است. پس از انتخاب یکی از گزینه های بالا کلید F10 را فشار داده وتغیرات اعمال شده را با زدن کلید Y وسپس کلید Enter آن را تائید می کنیم .

 

لازم به ذکر است که با برداشتن جامپر Power روی کیس می توان فقط توسط صفحه کلید کامپیوتر را روشن نمود.

 

 

run پاک کردن فرامین ذخیره شده در قسمت

ایجاد کنید سپس "Persistent"جدید با نام DWORD وارد رجیستری شوید سپس یک مقدار

مقدار آن را مطابق مقادیر زیر وارد کنید و برای اعمال تغییرات سیستم را مجددا راه اندازی کنید


Registry Settings
User Key: [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\

Windows\CurrentVersion\Internet Settings\Cache]

System Key: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\

Windows\CurrentVersion\Internet Settings\Cache]

Value Name: Persistent

Data Type: REG_DWORD (DWORD Value)

Value Data: (0 = empty, 1 = do not empty)

 

 

. چگونه می توان پیام های هشدار دهنده را در مورد کاهش حافظه سخت افزار از بین برد؟
هر چقدر حجم حافظه آزاد و خالی سخت افزار کم شود ، به صورت پیاپی این پیغام وارد می شود که حجم ظرفیت کاری دیسک پایین است. در صورت حجم کاری بالا ، این پیغام های متوالی سبب آزار کاربر خواهد شد (مثل کار با تصاویر ویدئویی و با حجم بالا ). برای حل این مشکل وارد ریجستری شوید و اطلاعات زیر را پیدا کنید.
HKEY _CURRENT_USER software microsoft windowscurrent version policiesexplorer

در گزینه ارزش
DWORD ارزش 1 را وارد کنید و NO LOW DISK SPACE CHECKS را کلیک کنید.

 

چگونه می توان منوی شروع ویندوز xp را سریعتر اجرا کرد ؟
در صورتی که بخواهید منوی شروع را باز کنید ، حدودا 1 ثانیه طول می کشد تا فهرست منو باز شود. برای کاهش این زمان ، باید تغییراتی در ورودی رجیستری صورت گیرد. برای این در ریجستری منوی
HKEY_ CURRENT_ USERcontrol Panel Desktop را پیدا کنید و بر روی Menu Show Delay دو بار کلیک کنید و ارزش زمانی را 200 انتخاب کنید(از این به بعد حدودا باز شدن این منو 200 میلی ثانیه طول می کشد).

....................................................

چگونه می توان شروع خودکار اجرای CD را محو کرد؟
همیشه وقتی یک
CD را در CD_ROM می گذارد به صورت خودکار برنامه نصب CD به نمایش در می آید. برای محو این نما که گاهی اوقات ایجاد اشکال می کند . در صورتی که ویندوز xp نگارش Home دارید. به ریجستری بروید و وارد
HKEY _CURRENT_ USER SYSTEM current- Cnotrolset Service Cdrom
بشوید و گزینه
Autrorun را کلیک کنید و ارزش عددی صفر را وارد کنید. در صورتی که ویندوز xp تخصصی (professional) دارید وارد Start | run بشوید و دستور gpedit.msc را وارد کنید. در گزینه computer configuration گزینه های administration و system را کلیک کنید . در پنجره سمت راست بر روی Autoplay inactivation را دو بار کلیک کنید و آن را فعال نکنید و دکمه Ok را فشار دهید.

 

........................................................

چگونه می توان بر روی ویندوز قدیمی ویندوز جدیدی نصب کرد که اطلاعات قدیمی موجود در ویندوز پاک نشود؟
پس از نصب
shareware و freeware ویندوز ممکن است ریجستری دچار اشکال شود . و پس از نصب مجدد ویندوز تمامی اطلاعات گذشته از بین می رود . برای حل این مشکل CD مربوط به ویندوز XP را داخل دیسک گردان گذاشته و در منوی start بر روی گزینه run کلیک کنید و سپس اطلاعات زیر را وارد کنید:
:
i386 winnt32. / unattend
و سپس گزینه
ok را کلیک کنید.

........................................................

حذف Run از منوی استارت

1.                regedit را در منو‌ی RUN تایپ کنید و Enter را بزنید . (Start>Run)
2. مسیر زیر را پیدا کنید :
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\
Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
3. در مسیر مورد نظر یک مقدار از نوع
Binary Value بسازید و نام آن را NoRun بگذارید سپس روی آن کلیک کرده و عدد 01 را بنویسید .

2.                عوض کردن صفحه قبل از خوش آمد گوئی در ویندوز اکس پی

عزیزانی که دوست دارند تصویر Background قبل از بالا اومدن ویندوز و صفحه Welcome را عوض کنند، میتونند به دستورات زیر عمل کنند:

 

ابتدا از منوی Start گزینه Run را انتخاب کنید، سپس در پنجره باز شده کلمه مقابل را بنویسید : regedit ...

 

در پنجره باز شده یا همون Registry Editor به آدرس زیر بروید :

 

HKEY_USERS>.DEFAULT>Control Panel>Desktop

 

بعد در محیط رجیستری سمت راست پنجره، ابتدا دنبال String با نام Wallpaper بگردید، اگر نبود همانجا راست کلیک کرده و یک String بسازید و نام آن را Wallpaper بگذارید.

 

حالا بعد از اینکه ساختید و بعد از اینکه روی String ساخته شده دو بار کلیک کردید در Value data آدرس عکسی که دوست دارید نمایش داده بشه را تایپ کنید، ویندوز را ریستارت کنید تا نتیجه کار را ببینید.

 

افزایش سرعت End Task

1. regedit را در منو‌ی RUN تایپ کنید و Enter را بزنید . (Start>Run)
2. مسیر زیر را پیدا کنید :
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop
 3. در مسیر مورد نظر یک نوع داده از نوع
String Value بسازید و نام آن را LowLevelHooksTimeout بگذارید و بر روی آن کلیک کرده و در کادر Value Date عددی را برای مدت زمان End Task بنویسید . ( توجه !! : زمان به میلی ثانیه می‌باشد . مثال : 3500 مساوی با 3.5 ثانیه است . )

 

...............................................

حذف help و search از منوی شروع

اگر در منوی شروع از قسمت های

help , search استفاده نمی کنید می توانید با حذف آنها این منو را کمی خلوت کنید ! برای این کار در قسمت run برنامه regedit را اخجرا کنید و به مسیر زیر بروید.

HKEY_CURRENT_USER\Software \Microsoft\Windows\currentVersion\PoliciesExplorer

در مسیر برای حذف

help مقداری به نام NoSMHelp و برای حذف ُثشقزا مقداری به نام NoFind از نوع DWORD بسازید و آنها را با یک تغییر دهید (البتته اگر وجود ندارند) برای اعمال تغییرات ویندوز خدو را دوباره راه اندازی کنید.

 

.................................................

یک ترفند برای افزایش سرعت ویندوز XP

 

توضیح اینکه این ترفند چگونه کار می کند بدون دانستن یکسری اطلاعات فنی درباره مقادیر  دو دویی و جفت بیت ها غیر ممکن است، اما همین قدر بگویم که این ترفند سبب می شود که پرسسور بعضی از محاسبات را تا سه برابر سریعتر انجام می دهد.

برای اجرای این ترفند به روش زیر عمل کنید:

از منوی Start روی Run کلیک کنید و در داخل کادر تایپ کنید: regedit

پنجره Registry editor در مقابل شما گشوده می شود در این پنجره مسیر زیر را بپیمایید.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CURRENT\CONTROLSET\CONTROL\PRIOYITY CONTROL

یک DWORD به نام Win32PrioritySeperation مقدار آن را به 26 برای هگزا دسیمال  تغییر دهید یا می توانید ب روی Decimal کلیک کنید و مقدار آن را به 38 تغییر دهید. این ترفند برای سیستمی که به عنوان SQL Server یا IIS استفاده می شود توصیه نمی شود چون سرعت بانک اطلاعاتی را پایین می آورد.

 

......................................

جلوگیری از فراموش کردن پسورد ویندوز:

با این کار شما در واقع یک نسخه پشتیبان(backup) از پسوردتان تهیه می کنید.
برای این کار شما به یک دیسکت خام (بهتر است فرمت شده باشد) احتیاج دارید.
مراحل زیر را انجام دهید:
1- به
Control Panel بروید.
2- بر روی
User Accounts کلیک کنید.
3- حال بر روی کاربری که می خواهید از پسوردش
backup بگیرید کلیک کنید.
4- با این کار شما وارد صفحه تنظیمات مربوط به آن کاربر خواهید شد.
5- در قسمت بالای سمت چپ و در زیر بخش
Related Tasks روی گزینه دوم
یعنی
Prevent a forgotten password کلیک کنید.
6- با این کار یک پنجره جدید باز می شود. در صفحه اول بر روی گزینه
Next کلیک کنید.
7- در صفحه دوم از شما می خواهد که یک دیسکت خالی وارد فلاپی درایو کنید.
این کار را انجام دهید. و برای ادامه کار بر روی
Next کلیک کنید.
8- حال از شما می خواهد که پسورد جاری خود را وارد کنید. پس از انجام این کار
دوباره بر روی
Next کلیک کنید.
9- منتظر بمانید تا ساخته شود. پس از ساخته شدن دکمه
Next فعال می شود. بر روی آن کلیک کنید.
10- در مرحله آخر که موفقیت آمیز بودن این مراحل را نشان می دهد بر روی
Finish کلیک کنید.
خب تا اینجای کار شما دیسکت پشتیبان را ایجاد کرده اید. حال نحوه استفاده از آن را شرح می دهم:
اگر زمانی قصد وارد شدن به ویندوز را داشتید و پسورد خود را فراموش کردید طوری که با تایپ کردن پسورد اشتباه، ویندوز به شما هشدار می دهد که رمز اشتباه است و دوباره آن را وارد کنید.در این هشدار (و در صورتی که دیسکت را قبلا آماده کرده باشید) همچنین گفته شده که شما می توانید از دیسک
reset پسورد استفاده کنید
(
You can use your password reset disk) که بصورت یک لینک می باشد.
بر روی آن کلیک کنید.با این کار یک پنجره با نام
Password Reset Wizard باز خواهد شد.با کلیک بر روی Next به مرحله بعد بروید.در این مرحله از شما می خواهد که دیسکت شامل پسورد را در درایو قرار دهید. پس از انجام این کار بر روی Next کلیک کنید.سپس از شما می خواهد که پسورد جدید و تایید آن را وارد کنید. قسمت Password hint هم برای این است که اشاره ای به رمزتان کنید تا در صورت فراموش کردن آن و با دیدن آن اشاره رمزتان را به یاد آورید.پس از انجام این کار بر روی Next کلیک کنید و در مرحله آخر هم بر روی Finish کلیک کنید.حال با رمز جدید وارد ویندوز شوید.

 

.......................................

دسترسی سریع برنامه ها از طرق کلیک راست روی منوی استارت:

برای این کار باید در رجیستری کلید Hkey_Classes_Root/Directory/Shell را دنبال کنید. حال بر روی shell کلیک راست کرده و ابتدا new و بعد key را انتخاب کنید. نام برنامه ای را که میخواهید به عنوان نام وارد کنید و بعد Enter را بزنید.در گام بعدی در ستون سمت راست روی default دو بار کلیک کرده و در قسمتvalue نام برنامه را وارد کنید. حال روی کلیدی که در سمتچپ ایجاد کرده اید کلیک سمت راست کنید و مانند قبل کلید دیگری با نام Command درست کنید. دوباره روی ستون سمت راست default را دو بار کلیک کرده و در value مسیر کامل برنامه را بدهید. حال از رجیستری خارج شوید. این بار به ریست کردن نیازی نیست و برای امتحان میتوانید بر روی منوی استارت کلیک راست کنید و ببینید برنامه ای که ایجاد کرده اید وجود دارد.

.....................................

نمایش پیغام هنگام شروع ویندوز

 

زمانی پیش خواهد آمد که افراد دیگری نیز از کامپیوتر شما استفاده میکنند و یا به عنوان مسئول
سایت می خواهید بر روی تک تک کامپیوترهای سایت پیغامی را نمایش دهید، مبنی بر اینکه، ابتدا دیسکت های خود را ویروس یابی کنید و یا بر روی درایو
C
برنامه ای نصب نکنید و یا می خواهید قوانین سایت را به کاربران متذکر شوید. شما میتوانید برای این کار ...
از یک ترفند ساده رجیستری به شرح زیر استفاده کنید :
سیستم عامل :
۹۸ - 2000 - XP
مسیر اول :
HKEY_Local_Machine/Software/Microsoft/WindowsCurrentVersion/WinLogOn
مسیر دوم :
HKEY_Local_Machine/Software/Microsoft/Windows NT/CurrentVersion/WinLogO
نوع :
String Value
کلید :
LegalNoticeCaption , LegalNoticeText
به این دو کلید متن مورد نظر خودتان را به عنوان مقدار اختصاص دهید.
به کمک این دو دستور میتوانید هر متن دلخواه و مورد نظرتان را( فارسی یا لاتین ) در ابتدای شروع ویندوز به نمایش درآورید .
توجه :
1- کاربر به هیچ عنوان نمیتواند این متن را حذف و یا تغییر دهد ( وقتی ویندوز در حال بارگذاری است ).
2- هر بار که سیستم روشن میشود، کاربر ناچار است این پیغام را مطالعه کند و دکمه تایید را فشار دهد تا ویندوز به طور کامل بوت شود.
3- در دستور زیر، مقدار
LegalNoticeCaption متن عنوان پنجره و مقدار LegalNoticeText متن اصلی پیغام می باشد .
4- مسیر اول برای ویندوز 98 و
ME ، و مسیر دوم برای ویندوز 2000 و XP می باشد .
5- جهت برگشت به حالت اولیه، کلیدها را از مسیر گفته شده حذف کنید

............................................

تغییر کادر خوشآمد گویی ویندوز

 

اگر شما از شکل یک نواخت آبی رنگ کادر خوش آمد گویی ویندوز XP خسته شده اید، وقت آن است که خودتان دست به کار شوید! یرای این کار به محیط Registry رفته و مسیر های زیر را دنبال کنید:

[
HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop]

سپس در قسمت محتویات
Desktop به دنبال مقداری از نوع String Value با نام Wallpaper بگردید.
دو بار بر رویش کلیک کرده و مسیر تصویر گرافیکی مورد نظر خود را به آن بدهید و سپس کامپیوتر را راه اندازی کنید.

توجه:
نوع فایل باید حتماً از نوع بی ام پی
BMP باشد

بهتر است که ظرفیت فایل کم باشد و اندازه آن به اندازه طول وعرض مانیتور باشد. مثلاً 1024*768

در مسیر دهی و نوع فایل اگر خطایی رخ دهد، هیچ گونه تصویری به نمایش در نخواهد آمد.
Blank Mode

اگر در مسیر دهی فایل دچار مشکلی شدید، می توانید مقدار (
None) را برای رشته در نظر بگیرید.

.................................

ایجاد یک کاربر مخفی در ویندوز XP

جهت ایجاد چنین قابلیتی مراحل زیر را انجام دهید :
ابتدا از طریق منوی
Start و ابزار Run وارد ابزار Regedit شوید.
سپس مسیر زیر را بیابید :


HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ WindowsNT \ CurrentVersion \ Winlogon \ SpecialAccounts \ UserList

 

پس از اتمام عملیات ازرجیستری خارج شده و سیستم خود را از نو راه اندازی نمایید.
همان طور که ذکر کردم اگر کاربری را مخفی نمایید در هنگام نمایش کاربران در
Welcome Screen باید حتما به حالت قدیمی ورود به ویندوز برگردید ( یعنی حالت Login در ویندوز 2000 ) ، که این کار را میتوانید با دوبار فشردن دکمه های Ctrl+Alt+Del انجام دهید.
شما برای مدیریت این کاربر باید حتما ابتدا با کاربر مدیر سیستم وارد شوید ، بنابراین پس از اینکه سیستم شما راه اندازی مجدد شد با کاربر مدیر سیستم وارد ویندوز شوید.
سپس برای مدیریت کاربری که ایجاد نمودید مراحل زیر را دنبال نمایید :
برای تعیین رمز عبور و همچنین مدیریت سایر تنظیمات برای چنین کاربری و مدیریت کلی این قبیل کاربران شما باید از ابزار
Computer Management استفاده نمایید. برای دسترس به آن روی My Computer راست کلیک نمایید و از لیست گزینه Manage را انتخاب نمایید.
سپس در لیست سمت چپ ابزار گزینه
Local Users And Groups را انتخاب نمایید.
در زیر مجموعه آن شما دو گزینه
Users و Groups را مشاهده خواهید نمود که اگر روی گزینه Users کلیک نمایید ، تمامی کاربران اعم از مخفی و غیر مخفی را مشاهده خواهید کرد  :

با دوبار کلیک و نیز راست کلیک روی هر یک از این کاربران میتوانید تنظیمات دلخواه را بر روی آنها اعمال نمایید.
برای تعیین رمز عبور کافی است روی کاربر مورد نظر راست کلیک نموده و گزینه 
Set Password را انتخاب نمایید و سپس از در صفحه ای که ظاهر میشود دکمه Proceed را بفشارید و رمز عبور مورد نظر را دوبار در قسمت مربوطه وارد نموده و بر روی OK کلیک نمایید :

به این ترتیب کاربر شما با رمز عبور محافظت خواهد شد.
با دوبار کلیک روی نام هر کاربر نیز میتوانید سایر تنظیمات کلی را در مورد آن اعمال نمایید :

اگر کمی دقت نمایید در این لیست کاربران مخفی متعددی از قبیل HelpAssistant و یا SUPPORT_XXXXXX و یا IWAM_XXX و یا IUSR_XXX و ... را مشاهده خواهید نمود.  توضیحات کاری که به عهده هر یک از این کاربران است در قسمتDescription آن داده شده است.
با کمی تحقیق و کنجکاوی درباره این کاربران اطلاعات بسیار جالبی از آنها بدست خواهید آورد و کارهای جالبی را با هر یک از آنها میتوانید انجام دهید.
از این پس میتوانید در صفحه ورود به ویندوز دوبار دکمه های ترکیبی
Ctrl+Alt+Delete را فشرده و با وارد کردن نام و رمز عبور کاربر مخفی خود وارد آن شوید .

منبع : www.streetboy.mihanblog.com

در صفحه سمت راست این مسیر ، شما تعدادی کلید مشاهده خواهید کرد. اگر دقت نمایید خواهید دید که نام این کلیدها در واقع کاربران مخفی سیستم شما میباشند.  شما در این مسیر یک کلید جدید از نوع DWORD ایجاد نمایید و نام آن را نامی دلخواه برای کاربر خود بگذارید ( در واقع همان User Name کاربر جدید که مایل هستید آن را ایجاد نمایید ).
سپس روی آن دوبار کلیک کرده و آن را به ترتیب زیر مقدار دهی نمایید :
مقدار 0 به این معنا است که کاربر شما مخفی میباشد و در صفحه
Welcome Screen دیده نخواهد شد و مقدار 1 آن را از حالت مخفی در خواهد آورد  :

..................................

حذف کردن برنامه هایی که پاک نمی شود

به دلایلی که برای ما معلوم نیست بسیاری از برنامه ها به طور کامل پاک (uninstall ) نمیشوند در نتیجه بسیاری از کاربران سعی می کنند با حذف پوشه یا شاخه آن برنامه مقدمات پاک شدن آن را انجام دهند اما نام چنین برنامه هایی برای همیشه در فهرست Add\Remove Program باقی خواهند ماند برای آنکه فهرست این برنامه ها را از بین ببریم باید از رجیستری استفاده کنیم :
ابتدا به کلید زیر بروید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\ Microsoft\ Windows\ Curent Version\ uninstall

و سپس کلید متناظر با این کلید را باز کنید و حالا برنامه هایی را که نمی توانستید پاک کنید را از این جا حذف کنید تا برای همیشه از بین بروند

خودتان ویندوزتان را فارسی کنید

در این ترفند قصد داریم روشی بسیار جالب را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن خودتان میتوانید بدون نیاز به اطلاعات پیچیده کامپیوتری و نرم افزار خاصی و تنها از طریق رجیستری ویندوز قسمتهای اساسی ویندوز را فارسی کنید. این ترفند روی تمامی نسخه های ویندوز قابل اجراست.

برای این کار:
از منوی
Start وارد Run شوید و در آن عبارت regedit را وارد کنید و Enter
بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.
اکنون به آدرس زیر بروید:

HKEY_USERS/S-1-5-21-515967899-1454471165-839522115-1003 /Software/Microsoft/Windows/ShellNoRoam/MUICache

حالا در قسمت دیگر رجیستری ، شما میتوانید تمامی اطلاعات زبان را مشاهده کنید. کافی است روی هر کدام از آنها دوبار کلیک کنید و در پنجره جدید و قسمت Value Data به جای نام انگلیسی آن ، نام فارسی مورد نظر خودتان را بنویسید. نهایتأ OK را بزنید تا تغییرات اعمال شود.

................................

سرعت بارگیرى (Download) همزمان را افزایش دهید!

 

مرورگر اینترنت (IE) نسخه 6 به شما فقط اجازه دو عمل بارگیرى همزمان را مى‏دهد. این مقدار را مى‏توان به 10 رساند. چگونه؟ در پنجره Run، regedit را تایپ کرده و کلید enter را فشار دهید. در ویرایشگر رجیسترى ویندوز به آدرس

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindows CurrentVersionInternetSettings

بروید و منوى edit را باز کنید. "Add Value" را انتخاب کنید و مقادیر زیر را در آن بنویسید:

"MaxConnectionsPer1_0Server"=Dword:0000000a
"
MaxConnectionsPerServer"=Dword:0000000a

ویرایشگر رجیسترى را ببندید و سیستم را دوبار راه‏اندازى کنید

.........................................

افزودن پسورد دوم برای ورود به ویندوز XP

 

در ویندوز XP می توانید قبل از فعال شدن هر حساب کاربری ( USER ) ها پسورد دیگری قبل از همه این ها قرار دهید . انتخاب این پسورد سبب خواهد شد تا دیگران قبل از ورود به ویندوز از دو سپر امنیتی عبور کنند. برای اضافه نمودن این پسورد به ویندوز مراحل زیر را دنبال کنید :
1)در کادر محاوره ای
RUN عبارت Syskey را تایپ کنید و سپس OK کنید .
2)در پنجره ظاهر شده با سر برگ
Securing the Windows XP Account Database روی گزینه Update کلیک کنید.
3)حال در قسمت
Password Startup پسورد دلخواه خود را وارد کنید و پنجره را با OK ببندید.
4) در صورت لزوم می توانید در قسمت
System Generated Password پسورد را بر روی Floppy Disk ذخیره نمائید تا فقط با استفاده از آن قادر به عبور باشید. از این پس زمانی که سیستم روشن و یا ریبوت شود . پسورد امنیتی قبل از ورود به حساب های کاربری ظاهر می شود و برای ورود از شما پسورد در خواست می کند.

....................................

حوه ساخت دیسکت غیر فعال کننده پسورد در ویندوز

 

برخی از دوستان برای محافظت از ویندوز xp بروی ویندوز خود پسورد می گذارند و محافظت ویندوز xp از طریق پسورد گذاری بسیار کار خوبی می باشد ولی تا زمانی که پسورد ورود به ویندوز را فراموش نکرده با شید و اگر چنین اتفاقی بیافتد شما نمی توانید وارد کامپیوتر و ویندوز خود شوید . درنتیجه برای جلو گیری از این اتفاق شما می توانید یک دیسکت غیر فعال کننده پسورد بسازید .درواقع نحوه عمل کرد این دیسکت به این صورت می باشد که وقتی شما پسورد خود را فراموش کرده با شید و در هنگام ورود ، ویندوز از شما پسورد را بخواهد شما با قرار دادن این دیسکت در کامپیوتر ، ویندوز xp پرسش پسورد را غیر فعال می کنند و شما به راحتی می توانید وارد ویندوز خود شوید. برای ساخت این دیسکت به ترتیب زیر عمل کنید :

۱ - ابتدا از طریق منوی Start وارد Control Panel شوید .
۲ - در پنجره Control Panel بروی آیکون User Accounts کلیک کنید تا پنجره مربوطه بعد باز شود.
۳ - بعد از باز شدن پنجره User Accounts بروی نام کاربری خود (Account Name) کلیک کنید تا پنجره جدیدی باز شود.
۴ - در پنجره جدید و در سمت چپ آن در بخش Related Tasks بروی گزینه Prevent a forgotten password کلیک کنید تا پنجره Forgotten Password Wizard باز شود . (این گزینه زمانی فعال میباشد که شما بروی ویندوز خود پسورد گذاشته باشید )
۵ - پنجره Forgotten Password Wizard شما را هدایت می کنند تا یک دیسکت غیر فعال کننده پسورد بسازید

..................................

حذف فایلهای سرگردان از Ram  :

وقتی برنامه ای را میبندید برخی از  Dll  های آن همچنان در Ram  باقی میمانند و کمی روی سرعت کامپیوترتان تاثیر میگذارند برای حذف آنها از  Ram  ابتدا به کلید زیر بروید :

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer

یک متغیر جدید از نوع  String Value  ایجاد کنید و نام آن را  AlwaysUnloadDll  قرار دهید و همچنین مقدار آن را 1 قرار دهید .

3- استفاده از نسخه کوچک یک فایل  BMP  به عنوان آیکون  :

 

به کلید زیر بروید :

HKEY_Current_USERPaintPictureDefault

روی  Default  دوبار کلیک کرده و مقدار آن را به %1  تغییر دهید .

......................................

پنهان کردن یک فولدر 100 درصد

این هم یک ترفند جالب برای شما که نمی خواهید پوشه های (و یا فایلهای ) مخفیتان را کسی به حالت غیر مخفی برگرداند و آنها را ببیند . با ترفند زیر می توانید گزینه Show all files را در Folder option عملا غیر فعال سازید . بطوریکه به شکل خودکار از این حالت خارج شود .

جهت انجام این عمل مراحل زیر را دنبال کنید :

ابتدا از منوی start  گزینه run  را انتخاب کرده وregedit  را تایپ کرده و ok  را کلیک کنید تا برنامه رجیستری اجرا شود.حال در پنجره باز شده دکمه  f3 را بزنید. (توضیح اینکه کلید f3 جهت جستجوی یک کلید در رجیستری می باشد ).

سپس کلمه showall  را وارد کرده و دکمه find next  را کلیک کنید(از قسمت پایین این پنجره گزینه keys  فعال باشد.) تا کلید مورد نظر در پانل چپ ظاهر شود.در این حالت از پانل راست روی گزینه checkedvalue دابل کلیک کنید و مقدار آن را از 1 به صفر تغییر داده از رجیستری خارج شوید. حال my computer  را باز کرده و از منوی tools گزینه folder options را انتخاب کنید.به سربرگ view رفته و در قسمت hidden files and folders گزینه do not show hidden files and folders را فعال کنید و در نهایت ok را بزنید.از این پس هرگاه بخواهید فایلهای مخفی را آشکار کنید موفق نخواهید شد مگر اینکه دوباره ارزش پوشه checkedvalue را به 1 برگردانید.

..........................................

امروز یک ترفند جدید دارم که شاید خوش تان آید

 

ایجاد محدودیت زمانی برای استفاده کاربران ازویندوز xp

ممکن است همانندبسیاری ازافراد شما نیز بایک سیستم رایانه ای سروکارداشته باشید که چند کاربر ازآن استفاده می کنند یعنی علاوه برشما افرادی دیگری هم نام کاربری (user) جداگانه ای برروی ویندوز داشته باشند .درصورتی که شما کاربرAdmin  باشید ممکن است دوست داشته باشید محدویت زمانی خاصی رابرای استفاده هرکاربر ازویندوزدرنظربگیرید .

برای این کار ازمنو start /run   عبارت cmd   راتایپ کنید وحلاEnter کنید هم اکنون پنجره  Commad Pormat  باز است .

برای مثال  تایپ می کنیم  net user hamidzebele /time:M,4am-5pm

دراین مثال فقط کاربر hamidzebele میتواند روزهای دوشنبه ازساعت 4صبح تا5بعد از ظهراز سیستم استفاده کند.(M به معنی Monday دوشنبه)(قسمت هایی که زیرآنها خط کشیده شده باتوجه به خواسته شما قابل تغییراست)

یا مثال دیگر:net user boolookia/time:M-F,08:00-17:00

دراین صورت کاربرBOOLOOKIA فقط روزهای جمعه ودوشنبه

 (M-F)(Monday-Friday) ازساعت 8تا17 حق استفاده رادارد .

 

دراین حال کاربرAdmin ازرایانه درکلیه زمان میتواند استفاده کند زیرا برایش وقت تایین نشده .

......................................

 

رد پاهای به جامانده تان رادراینترنت مدیریت کنید!!!!!!

جهت تنظیم اولویت Cookie  مراحل زیر راانجام دهید:

مرورگرInternet Explorer  خودرا بازکنید وازمنوی Tools وارد Internet Option شوید .سپس درپنجره باز شده وارد تب Privacy   شوید.اکنون می توانید بااستفاده ازLevel موجود دراین تب میزان پذیرش کوکی هاراتنظیم کنید.بدین شکل که:

-Block All Cookies- مسدود کردن تمامی کوکی ها

-Hight- مسدودکردن کوکی هابافیلتربالا

-Medium Hight- مسدود کردن کوکی هادرحد متوسطروبه پایین

Medium—مسدودکردن کوکی هادرحدمحدود

-low- مسدود کردن کوکی هابافیلترکم

-Accept All Cookies- پذیرش تمامی کوکی ها

اگرسایت هایی فقط درصورت پذیرفتن Cookie های آنها اجازه وارد شدن به این سایت رامیدهند می توانید تنظیم های Privacy رابه مقداری به جز Block All Cookies یا

Accept All Cookie تغییردهید وسپ گزینه ی Enter  راکلیک کنید تاکادر مکالمه Per site Privacy Actions به نمایش گذاشته شود.

درکادرمتن (Address of Web site)  نام سایت موردنضرراوارد کنید وسپس Allow یا Block راکلیک کنید. بازداشتن Block= و اجازه دادن Allow=

جهت حذف یک سایت سایت مورد نظرراازلیست انتخاب کنید وسپس دکمه Remove راکلیک کرده .درپایان تمامی پنجره هارا ok  کرده وخارج شوید.

..............................................

رجیستر کردن برنامه ها توسط رجیستری ویندوز

ممکن است شما نیز برنامه هایی را بر روی سیستم تان نصب کرده باشید که پس از مدتی ، زمان استفاده رایگان از آنها پایان میبابد. بنابراین باید اینترنت را برای یافتن کرک آن زیر و رو کنید. اما اکنون قصد داریم ترفندی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن میتوانید این برنامه ها را از طریق رجیستری ویندوز کرک کنید. بدین منظور: از منوی Start وارد محیط Run شوید و در آن عبارت regedit را تایپ کنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود. حال وارد HKEY_CURRENT_USER / Software شوید و به دنبال نام برنامه مورد نظر بگردید و روی آن دوبار کلیک کنید. حال از قسمت دیگر ، بر روی Maxusage دوبار کلیک کرده و در پنجره باز شده مقدار Value آن را به 1 تغییر دهید. در پایان دقت کنید که: * این ترفند ممکن است بر روی برنامه های خاصی جواب نده. * در صورت عدم وجود Maxusage خودتان آن را ایجاد کنید. * این ترفند مخصوص برنامه های مدت دار است نه آنهایی که حتما برای استفاده نیاز به کرک داشته باشند. * در صورت عدم موفقیت در انجمنهای کرک ترفندستان میتوانید با درخواست کرک برنامه مورد نظر آن را دریافت کنید.

 

.........................................

 

بانظردهی به ما قوت قلب دهید